Bölüme ait Laboratuvar Olanakları

Aerodinamik Laboratuvarı

Aerodinamik laboratuvarı özellikle aerodinamik, akışkanlar mekaniği, termodinamik ve uçuş mekaniği gibi derslerin uygulama ve deney ortamı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca son sınıf Hava Harbiyelilerin bir bölümü de, bitirme projelerini hazırlarken bu laboratuvardan yararlanmaktadır.

 

Laboratuvarda bir adet ses üstü kapalı devre rüzgâr tüneli mevcuttur. Tünelde 1.8 Mach sayısına kadar hava hızı elde edilebilmekte ve oluşan şok dalgaları görüntülenebilmektedir. Ayrıca akım çizgilerinin görünür hale getirilebilmesi amacıyla kullanılan bir adet duman tüneli de mevcuttur. Bunun yanında bir adet ses altı açık devre rüzgâr tüneli, çoklu basınç ölçüm sistemi ve lazer doppler ölçüm sistemi mevcuttur.

Ayrıca sıcak tel sistemi ve bu sistemin kalibrasyonu için tasarımı yapılmış düşük hızlı açık devre bir rüzgâr tüneli bulunmaktadır. Bütün bu sistemler hava akımına ait hız, basınç, sıcaklık ve türbülans seviyesi gibi parametrelerin belirlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Uçak Elemanları Laboratuvarı

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bünyesinde bulunan uçak elemanları laboratuvarında bir uçakta bulunan flap, kumanda yüzeyleri gibi elemanlar, bu elamanları hareket ettiren hidrolik sistemler ve bunlara kumanda etmeye yarayan kokpitte bulunan kontrol panelleri ve diğer kumanda elemanları laboratuvar ortamında oluşturulmuştur. Mevcut sistemler harici takat sağlanarak çalıştırılan bir F-4E uçağı mekanik simülatörüne aittir. Ayrıca laboratuvarda birer adet F-4 ve F-5 motorları, iç bölümleri görülebilecek şekilde kesilmiş halde bulunmaktadır. Burada amaç; Hava Harbiyelilere kumanda yüzeyleri, uçuş kontrol sistemleri ve motor gibi ana uçak elemanlarının çalışma prensiplerini uygulamalı olarak gösterebilmektir. Söz konusu laboratuvar Havacılık ve Uzay Mühendisliği Giriş, Uçuş Mekaniği, İtki Sistemleri, Uçak Tasarımı derslerine katkı sağlamaktadır.

 

Malzeme ve İmalat Laboratuvarı

Malzeme ve İmalat Laboratuvarı, imalat süreçleri ile malzeme inceleme ve test yöntemlerini uygulamalı olarak gösterebilmek amacıyla kurulmuştur. Ayrıca son sınıf Hava Harbiyelilerin bir bölümü de bitirme projelerini hazırlarken bu laboratuvardan yararlanmaktadır. Malzeme ve İmalat Laboratuvarında çekme testi, sertlik ve yorulma ölçme cihazları ile mikroskop gibi malzeme inceleme sistemleri, ayrıca torna tezgahı, ısıl işlem fırını, lazer kesme tezgahı ve levha kesme-bükme tezgahı gibi imalat sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca laboratuvar Tasarla/Yap/Uçur projesi kapsamında Mini İHA imalatları için de kullanılmaktadır.