• HHO Kütüphanesi

  Tarihçe
  Hava Harp Okulu Eskişehir de 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı içerisinde kurulmuştur. 1967 yılından itibaren, Dünya havacılığında meydana gelen büyük gelişme Hava Harp Okulunda eğitim ve öğretimde yeni düzenlemeyi ve gelişmeyi zorunlu hale getirmişti. Bu gelişmeler ışığında Hava Harp Okulu 04 Temmuz 1967’de halihazırda konuşlu olduğu Türk askeri havacılığının doğup geliştiği tarihi bölge İstanbul-Yeşilyurt’a yerleşmiştir. Okulun yerleştiği bu bölgede kütüphane binası ilk olarak 3 katlı 18 sınıflı “Dershane Bloğu” içerisinde yer almıştır. 1969 yılında Hava Harp Okulunda yerleşim durumunda bazı değişiklikler yapılmış, kütüphane “Yatakhane Binasına” taşınmıştır. Eylül 2002 tarihinde Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Kültür Sitesinde yapılan yeni binasına taşınmıştır ve halen aynı binada hizmet vermektedir.
  Yerleşim Planı
  Kütüphane binası alt kat okuma salonu ve üst kat okuma salonu olmak üzere 2 kattan oluşmaktadır. Kütüphane 2 okuma salonu ile 2 adet grup çalışma odası olmak üzere 4 salondan oluşmaktadır. Ayrıca; 1 adet dokümantasyon odası, 2 adet kitap deposu, 2 adet çalışma odası ve 2 adet bankodan oluşmaktadır. Üst kat okuma salonunda 69 kişi, alt kat okuma salonunda 69 kişi, grup çalışma masalarında 36 kişi olmak üzere toplamda 174 kişilik oturma kapasitesi mevcuttur.

  Çalışma Saatleri
  Eğitim-Öğretim Döneminde
  Hafta İçi : 07.30-21.50
  Pazar günü : 10.00-16.30
  Yaz Döneminde : 07.30-16.30

  Kütüphane Koleksiyonu
  Referans Koleksiyonu : Ansiklopedi, sözlük ve bibliyografyalardan oluşmaktadır.
  Kitap Koleksiyonu : Geniş konu kapsamında 50.261 adet Türkçe ve Yabancı dil kitap mevcuttur.
  Dergi Koleksiyonu : Çeşitli askeri ve sivil dergiler koleksiyona dahil edilmektedir. 19 farklı konu başlığında dergi bulunmaktadır.
  Dokümantasyon Yayınları : Askeri konulu kitaplar, Konferans metinleri, Askeri dergiler, Teknik konulu kitaplar ve tezlerden oluşmaktadır, toplamda 6.807 adet yayın mevcuttur.
  Görsel-İşitsel Materyal : 3.364 adet CD ve Plak mevcuttur.  Kütüphane Okuyucu Hizmetleri
  Hava Harp Okulu Kütüphanesinde Dewey Onlu Sınıflama sistemi ve YORDAM kütüphane otomasyon programı kullanılmaktadır. Bütün kütüphane envanteri bu programa kayıtlıdır. Kullanıcılar kütüphane otomasyon sistemi sayesinde aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabilmektedir. Her kullanıcı kendi hesabından kütüphanedeki yayın durumunu takip edebilir. İnternet Web sayfasından yeni gelen yayınların izlenmesi sağlanabilir. Kütüphane okuma salonunda bulunan masalarda internette çalışma hizmeti verilmektedir. Personel ve Harbiyelilerin talepleri olarak kütüphanede yer alması istenilen yayınlar ”Kitap İstek Formu” aracılığıyla veya kütüphane personelinin e-posta adresine mail ile iletebilmektedir.

  Erişim Sağlanan Akademik Veritabanları

  TÜBİTAK-ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından sağlanan veritabanları
  * WEB OF SCIENCE
  * SCIENCE DIRECT
  * EBSCOhost
  * IEEEXplore
  * TAYLOR&FRANCIS
  * MENDELEY
  * ELSEVIER-SCOPUS
  Veritabanlarına erişim WEB sayfası üzerinden sağlanır.