Günümüz çağdaş Türk Hava Kuvvetlerini daha da ileriye taşımak amacıyla uğraş veren, geleceğin savaş pilotlarını yetiştiren Hava Harp Okulu Komutanlığı, hava Harbiyelilerin taşıyacakları görev ve sorumluluklarını noksansız yerine getirebilmeleri amacıyla gerekli eğitim ve öğretim faaliyetlerini, planlı ve programlı bir şekilde yürütmektedir.

       Savaş Beden Eğitimi uygulamalarının amacı; Öğrencileri Temel Beden Eğitiminde kazandıkları yetenekler ile Yüksek performanslı uçakların kullanılmasında ve muharebede karşılaşılacakları her türlü güçlüğü yenebilecek Fiziki Yeterlilik ve Uygun Kondisyon seviyesine ulaştırmak ve kendisine güvenini geliştirmek amacıyla planlı icra edilen Beden Eğitimi Faaliyetleri düzenlemektir.

 

IMG_6466

 

 

       Hava Harbiyelilere sporu sevdirmek, tesis ve malzemeleri etkin olarak sunmak ve kullandırmak, gelişimlerine katkıda bulunmak ve teğmen rütbesiyle pilot adayı olarak mezun olurken sporu bir yaşam felsefesi olarak görmeleri, hayatları boyunca spor yapmaya devam etmeleri amaçlanmaktadır.

 

IMG_6457 -->

 

       Hava Harp Okulunda, savaş pilotu olmak için eğitim alan hava Harbiyelilerin karşılaşabilecekleri fiziksel zorluklarla başa çıkabilmelerinin yanı sıra psikolojik olarak da “güçlü olma”yı sağlamaya çalışmakta, moral ve motivasyonlarının üst düzeyde olması için gayret sarf edilmektedir.

       Hava Harbiyelilere her türlü Beden Eğitimi ve Spor faaliyetleri için gerekli olan tekniğin öğretilmesi ve belirli bir fiziki yeterlilik seviyesine ulaştırılması amacıyla çalışma yaptırmak ve diğer eğitimlerle kazanılan ferdi teknik becerilerin yanında, zihnen ve bedenen savaş şartlarına uyabilme yeteneklerini geliştirerek, birliği yüksek moral gücüne ulaştırmak amaçlanmaktadır.

 

 

 

İntibak Dönemi Spor Faaliyetleri

       Seçme aşamalarında başarılı olan adaylar, Hava Harp Okulu’nda intibak eğitimine alınırlar. Bu eğitim süreci içerisinde adaylara sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez toplu spor programı uygulanır. Bu eğitimde adaylara kuvvet kazandırıcı hareketler ve genel kondisyon seviyesini geliştirmeye yardımcı olacak egzersizler yaptırılır.

 

Temel ve Savaş Beden Eğitimi (TSBE) Dersleri

       TSBE derslerinde yapılan uygulamalar sonucunda; hava Harbiyelilerin, havacı bir subayda olması gereken fiziksel özelliklere sahip ve uçuş esnasında karşılaşacakları yerçekimi kuvvetlerine hazırlıklı olmaları; bununla birlikte spor yapmanın gerekliliğinin bilincinde olarak kendi istekleri ile spor yapan ve kendileri için gerekli spor programlarını hazırlayıp uygulayabilen subaylar olarak mezun olmalarını sağlamak hedeflenmektedir.

       Beden eğitimi derslerinde ağırlık çalışmaları metodolojisi, kuvvet kazandırıcı hareketler ve atletizm branşları ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında bütün sınıflar için atış, takım sporları mücadele sporları branşları öğretilmektedir. Böylece öğrenciler mezun olduktan sonra “yaşam boyu spor” felsefesini uygularken, kendilerine uygun olan ve zevk alarak yapabilecekleri spor branşlarını ve sportif egzersizleri teorik olarak biliyor ve uygulayabiliyor olacaklardır.

       Hava Harbiyelilerin okula girme aşamasından, mezun olmalarına kadar spor olmasa olmazlardandır. Hava Harbiyelilerin hem sportif performans hem de atletik görünümlerinin pozitif yönde geliştirilmesi için her sınıfta farklı derslerden oluşan programlar uygulanmaktadır.

 

Yalova Kamp Dönemi Spor Programı

       Her yıl yaz döneminde Yalova’da yapılan tatbiki eğitim kampı boyunca hava Harbiyeliler, birlikte olmanın, zor şartların üstesinden birlikte gelmenin hazzını yaşamaktadır. Sabah erken saatlerde ve akşam olmak üzere günde iki kez spor programı uygulanmaktadır. Bu programın amacı, hava Harbiyelilerin mevcut fiziksel kondisyon düzeylerini arttırmak ve yeni eğitim-öğretim yılına hazır olmalarını sağlamaktır. Kamp döneminde uygulanan spor programı içerisinde genel kondisyon çalışmalarının yanı sıra parasail eğitimi, yüzme eğitimi, spor branşları müsabakaları, sportif oyunlar ve eğlenceli sportif yarışmalar yer almaktadır.

 

Spor Branşları

       Hava Harp Okulu, ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonuna iştirak etmektedir. Hava Harp Okulunda her 5 öğrenciden birisi spor takımlarında görev almakta ve okulumuzu yurtiçi ve yurtdışında temsil etmektedir. Hava Harbiyelilerin yer aldıkları olimpik ve askeri spor branşlarında CISM (Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi), EUAFA (Avrupa Hava Harp Okulları), Türk Silahlı Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Harp Okulları Arası müsabakalara katılım sağlanmaktadır.

 

IMG_5929

_DSC5561 _DSC0028