Brezilya Hava Harp Okulu İnceleme ve Tetkik Gezisi

    10-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Brezilya Hava Harp Okulu inceleme ve tetkik gezisi icra edilmiştir. Gezide Brezilya Hava Harp Okulu; akademik eğitim, askerî eğitim, uçuş eğitimi, liderlik eğitim modeli, havacılık faaliyetleri, duyuşsal alan eğitimleri, sportif aktiviteler ve tesisler açısından incelenmiştir. Ayrıca Brezilya’nın kültürel ve millî zenginliklerini de görme fırsatı yakalanmıştır.


    Brezilya Hava Harp Okulu’nda okulun genel yapısı önce model üzerinden, sonra da bir brifing ile anlatılmıştır. Dekanlıkta dersliklere girilmiş, okulun teknik ve akademik olanakları incelenmiştir. Okul müzesi gezilmiş ve anı defteri imzalanmıştır. Öğrencilere uçuş eğitimlerinin verildiği filolara gidilmiş ve öğrenci uçuşlarıyla alakalı brifing alınmıştır. Ardından T-25 ve T-27 Tucano eğitim uçaklarıyla uçulmuştur. Özellikle Harbiyelilerin okulun başlangıcından itibaren sınıflarının belli olması ve okuldan pilot olarak mezun olmalarına olanak tanıyan uçuş sistemi detaylı olarak incelenmiş, Harbiyelilerin bu sisteme gösterdikleri uyum ve motivasyonları gözlemlenmiştir. Öğrencilerin günlük yürüyüşleri ve törenleri izlenmiştir. Okulun büyük bir kısmını kapsayan Hava Harp Okulu Çiftliği gezilmiş ve Çiftlik Komutanı tarafından çiftliğin işleyişine yönelik bir brifing alınmıştır. Okulda geçirilen günlerde Brezilya Hava Harp Okulu öğrencileriyle beraber spor yapma imkânı bulunmuştur. Brezilya uçuş gösteri filosu olan Duman Filosu gezilmiş ve incelenmiştir. Ayrıca Brezilya Hava Harp Okulu komutanı 9-14 Mayıs 2016 tarihlerinde icra edilecek olan Uluslararası Liderlik Sempozyumu ve Genç Kartallar Haftasına davet edilmiştir.


    Kültürel gezi kapsamında ise Rio de Janeiro şehrinde Pao de Acucar (Şeker Tepesi), Corcovado İsa Heykeli ve Maracana Stadyumu gezilmiştir.


    Sonuç olarak; geçirilen bir hafta sonucunda Brezilya Hava Harp Okulu ayrıntılı olarak incelenmiş olup iki Hava Harp Okulu arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Geziye ilişkin ayrıntılı açıklamalar görev sonuç raporunda yayımlanacaktır.