Komutanlarımız

Hava Harp Okulu Komutanı

Hava Pilot Tümgeneral Fethi ALPAY

ÖZGEÇMİŞİ

HV.PLT.TÜMG. FETHİ ALPAY, 1966 YILINDA ESKİŞEHİR’DE DOĞMUŞ OLUP İLK, ORTA VE LİSE ÖĞRENİMİNİ BURADA TAMAMLAMIŞ, TAKİBEN HAVA HARP OKULUNU KAZANMIŞ VE 1987 YILINDA MEZUN OLMUŞTUR.

UÇUŞ EĞİTİMİNİ TAMAMLADIKTAN SONRA 1989 YILINDA İLK BİRLİĞİ OLAN 9’UNCU ANA JET ÜS K.LIĞINA ATANAN TÜMG. ALPAY, ÜÇ YILLIK GÖREV SÜRESİ SONRASINDA 4’ÜNCÜ ANA JET ÜS K.LIĞINA ATANMIŞ VE BURADA SIRASIYLA 141 VE 143’ÜNCÜ FİLOLARDA TOPLAM BEŞ YIL GÖREV YAPMIŞ, AYNI ZAMANDA F-16 ÖĞRETMEN PİLOT EĞİTİMİ İÇİN ALTI AY SÜREYLE ABD’DE BULUNMUŞTUR.

TÜMG. ALPAY 1999 YILINDA HAVA HARP AKADEMİSİNDEN MEZUN OLMUŞ VE HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI PLAN PRENSİPLER BAŞKANLIĞINA KONSEPT VE DOKTRİNLER SUBAYI OLARAK ATANMIŞ, ÜÇ YIL BU GÖREVDE KALDIKTAN SONRA 5’İNCİ ANA JET ÜS 151’İNCİ FİLO KOMUTANLIĞINDA HAREKÂT SUBAYLIĞI VE FİLO KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YAPARAK 2005 YILINDA TEKRAR HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI KARARGÂHINA JSF ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ATANMIŞTIR.

2006 YILI YURT DIŞI ATAMALARIYLA WASHİNGTON/ABD’YE JSF MİLLİ TEMSİLCİSİ OLARAK GÖREVLENDİRİLEN TÜMG. ALPAY ÜÇ YILLIK YURT DIŞI GÖREVİ SONRASINDA 2009 YILINDA HAVA HARP OKULU ÖĞRENCİ ALAY KOMUTANI OLARAK ATANMIŞ VE 2011 YILINDA TUĞGENERAL RÜTBESİNE TERFİ EDEREK WASHİNGTON SİLAHLI KUVVETLER ATAŞESİ OLARAK ABD’YE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.

2013 YILI GENERAL ATAMALARI İLE 9’UNCU ANA JET ÜS KOMUTANLIĞINA ATANAN TÜMG. ALPAY, 2014 YILINDA TÜMGENERAL RÜTBESİNE TERFİ EDEREK HAVA HARP OKULU KOMUTANI OLARAK ATANMIŞTIR.

TÜMG. ALPAY’IN DEĞİŞİK TİP UÇAKLARDA YAKLAŞIK 4000 SAAT UÇUŞU BULUNMAKTADIR.

BAYAN ADİLE ALPAY İLE EVLİ OLAN TÜMG. FETHİ ALPAY’IN, SUAT VE ÜMİT SELİM İSMİNDE İKİ OĞLU VARDIR.Geçmişten Günümüze Hava Harp Okulu Komutanlarımız